Here are a few examples of reasoning questions where you need to identify the missing character in a pattern or sequence:

Example 1: Number Pattern

Question:
Identify the missing number in the sequence:
3, 6, 9, __, 15, 18

Answer:
The sequence increases by 3 each time, so the missing number is 12.

Example 2: Letter Pattern

Question:
What is the missing letter in the sequence:
A, D, G, J, __, P

Answer:
Each letter is separated by 3 letters in the alphabet (A -> D -> G -> J -> M -> P), so the missing letter is M.

Example 3: Symbol Pattern

Question:
What symbol completes the sequence?
▲, ●, ▲, ●, __

Answer:
The pattern alternates between ▲ and ●, so the next symbol is .

Example 4: Word Pattern

Question:
Identify the missing word in the sequence:
BARK, __, COLD, DOG

Answer:
This sequence is related to words associated with animals. The missing word is CAT, making the pattern related to pets: BARK (dog), CAT (cat), COLD (cold-blooded animals), DOG (dog).

Example 5: Number and Letter Pattern

Question:
What is the missing element in the sequence?
2A, 4B, 6C, 8D, __

Answer:
The numbers are increasing by 2, and the letters are progressing alphabetically. So, the missing element is 10E.

Example 6: Numeric Sequence with Arithmetic Pattern

Question:
Find the missing number in the sequence:
5, 10, 20, __, 80, 160

Answer:
The sequence is multiplying by 2 each time.
5 × 2 = 10
10 × 2 = 20
20 × 2 = 40
So, the missing number is 40.


Example 7: Alphabetic Sequence with Skipping Letters

Question:
Identify the missing letter in the sequence:
A, C, E, G, __, K

Answer:
Each letter skips one letter in between (A, C, E, G, I, K).
So, the missing letter is I.


Example 8: Mixed Numbers and Letters

Question:
What is the missing element in the sequence?
1A, 2B, 3C, 4D, __

Answer:
The numbers are increasing by 1 and the letters are progressing alphabetically.
So, the next term is 5E.


Example 9: Sequence with Alternating Patterns

Question:
Find the missing number in the alternating sequence:
2, 6, 3, 9, 4, __

Answer:
The pattern alternates between adding 4 and adding 1:

  • 2 + 4 = 6
  • 6 – 3 = 3
  • 3 + 6 = 9
  • 9 – 5 = 4 So, the missing number is 5.

Example 10: Mixed Symbols with Arithmetic Operations

Question:
What symbol completes the sequence:
*, +, *, +, __

Answer:
The pattern alternates between * and +, so the missing symbol is *.


Example 11: Fibonacci-like Sequence with Letters

Question:
What is the missing letter in the sequence?
A, C, F, J, __

Answer:
This sequence is increasing by consecutive numbers:
A (1st letter)
C (3rd letter)
F (6th letter)
J (10th letter)
The next number is 15th letter, which is O.


Example 12: Symmetric Pattern with Numbers

Question:
What number completes the symmetric pattern?
1, 3, 5, __, 5, 3, 1

Answer:
The pattern is symmetric, so the missing number is 7.


Example 13: Increasing and Decreasing Number Sequence

Question:
Find the missing number in the sequence:
3, 6, 9, 12, __, 6

Answer:
The sequence increases by 3 until it reaches the middle point and then decreases by 3. So, the missing number is 15.


Example 14: Number and Letter Combination

Question:
What completes the sequence?
1A, 2B, 3C, 4D, __

Answer:
The numbers are increasing by 1 and the letters are progressing alphabetically.
So, the next element is 5E.


Example 15: Odd Number Sequence

Question:
Find the missing number:
1, 3, 5, __, 9, 11

Answer:
The numbers increase by 2 each time, so the missing number is 7.

Example 16: Alternating Number Pattern

Question:
Identify the missing number in the sequence:
10, 5, 15, 10, 20, __

Answer:
The pattern alternates between subtracting 5 and adding 10:
10 – 5 = 5
5 + 10 = 15
15 – 5 = 10
10 + 10 = 20
So, the missing number is 20.


Example 17: Increasing Multiplication Pattern

Question:
Find the missing number in the sequence:
2, 6, 18, __, 162

Answer:
Each number is multiplied by 3: 2 × 3 = 6
6 × 3 = 18
18 × 3 = 54
So, the missing number is 54.


Example 18: Shape Pattern

Question:
What is the missing shape in the sequence?
□, ○, □, ○, __

Answer:
The sequence alternates between a square (□) and a circle (○), so the missing shape is .


Example 19: Repeating Letter Pattern

Question:
What letter completes the sequence?
M, N, O, P, __, R

Answer:
The letters are in alphabetical order, so the missing letter is Q.


Example 20: Number Pattern with a Constant Difference

Question:
What number completes the sequence?
4, 8, 12, 16, __

Answer:
The numbers increase by 4 each time, so the missing number is 20.


Example 21: Decreasing Sequence

Question:
Identify the missing number:
100, 90, 80, 70, __, 50

Answer:
The numbers decrease by 10 each time, so the missing number is 60.


Example 22: Letter and Number Combination

Question:
What is the missing element in the sequence?
A1, B2, C3, D4, __

Answer:
The pattern alternates between letters and numbers, both increasing sequentially. So, the next element is E5.


Example 23: Doubling Pattern

Question:
What is the missing number?
3, 6, 12, 24, __

Answer:
The pattern doubles the number each time:
3 × 2 = 6
6 × 2 = 12
12 × 2 = 24
24 × 2 = 48
So, the missing number is 48.


Example 24: Palindrome Pattern

Question:
Find the missing letter in the sequence:
A, B, C, D, __, D, C, B, A

Answer:
The pattern is symmetrical (a palindrome). So, the missing letter is E.


Example 25: Arithmetic Series

Question:
What number completes the series?
7, 11, 15, __, 23

Answer:
The numbers are increasing by 4 each time:
7 + 4 = 11
11 + 4 = 15
15 + 4 = 19
So, the missing number is 19.


Example 26: Square Pattern

Question:
What is the missing number in the sequence?
1, 4, 9, 16, __

Answer:
The sequence consists of perfect squares:
1² = 1
2² = 4
3² = 9
4² = 16
So, the next square is 25 (5²).


Example 27: Division Pattern

Question:
What number completes the sequence?
64, 32, 16, 8, __

Answer:
The numbers are being divided by 2 each time:
64 ÷ 2 = 32
32 ÷ 2 = 16
16 ÷ 2 = 8
8 ÷ 2 = 4
So, the missing number is 4.


Example 28: Fibonacci-like Sequence with Numbers

Question:
Identify the missing number in the sequence:
2, 3, 5, 8, __, 21

Answer:
The sequence follows a pattern similar to the Fibonacci sequence (each number is the sum of the previous two):
2 + 3 = 5
3 + 5 = 8
5 + 8 = 13
So, the missing number is 13.


Example 29: Reverse Alphabet Pattern

Question:
What letter comes next in the sequence?
Z, X, V, T, __

Answer:
The letters decrease by 2 positions in the alphabet:
Z → X → V → T → R

So, the missing letter is R.


Example 30: Sequence with Mixed Numbers and Operations

Question:
What is the missing number?
2, 4, 8, 32, __

Answer:
The pattern is multiplying by 2 and then by 4:
2 × 2 = 4
4 × 2 = 8
8 × 4 = 32
32 × 2 = 64
So, the missing number is 64.

Example 31: Alternating Arithmetic Pattern

Question:
What number completes the sequence?
1, 4, 2, 5, 3, __

Answer:
The pattern alternates between adding 3 and subtracting 2: 1 + 3 = 4
4 – 2 = 2
2 + 3 = 5
5 – 2 = 3
So, the missing number is 3.


Example 32: Square and Cube Pattern

Question:
What completes the sequence?
1, 8, 27, __, 125

Answer:
The numbers are cubes:
1³ = 1
2³ = 8
3³ = 27
4³ = 64
So, the missing number is 64.


Example 33: Increasing Pattern with Multiple Steps

Question:
What is the missing number?
2, 4, 8, 16, __, 64

Answer:
The numbers are doubling:
2 × 2 = 4
4 × 2 = 8
8 × 2 = 16
16 × 2 = 32
So, the missing number is 32.


Example 34: Series with Incremental Steps

Question:
What completes the series?
5, 10, 15, 20, __

Answer:
The numbers increase by 5 each time, so the next number is 25.


Example 35: Reverse Pattern

Question:
Identify the missing element:
Z, X, V, T, __, P

Answer:
The sequence decreases by 2 places in the alphabet:
Z → X → V → T → R
So, the missing letter is R.


Example 36: Odd and Even Numbers Combined

Question:
Find the missing number:
2, 9, 4, 11, 6, __

Answer:
The even numbers are increasing by 2 (2, 4, 6), and the odd numbers are increasing by 2 (9, 11).
So, the next number in the sequence is 13 (odd).


Example 37: Character Position Pattern

Question:
What letter completes the sequence?
A, C, E, G, __

Answer:
The letters are separated by 2 in the alphabet:
A, C, E, G, I

So, the missing letter is I.


Example 38: Exponential Pattern

Question:
Identify the missing number:
3, 9, 27, __, 243

Answer:
The numbers are being multiplied by 3:
3 × 3 = 9
9 × 3 = 27
27 × 3 = 81
So, the missing number is 81.


Example 39: Pattern with Negative Numbers

Question:
What completes the sequence?
-1, -2, -3, -4, __

Answer:
The numbers are decreasing by 1 each time, so the next number is -5.


Example 40: Number with Alternating Addition and Subtraction

Question:
Identify the missing number:
10, 5, 7, 4, 6, __

Answer:
The pattern alternates between subtracting 5 and adding 2:
10 – 5 = 5
5 + 2 = 7
7 – 3 = 4
4 + 2 = 6

So, the missing number is 6.


Example 41: Multiplication and Addition Sequence

Question:
What completes the sequence?
2, 6, 12, 20, __

Answer:
The pattern is:
2 × 3 = 6
6 × 2 = 12
12 × 1.5 = 20
20 × 1 = 20
So, the missing number is 30.


Example 42: Letter Pattern with Skips

Question:
What letter comes next in the sequence?
A, D, G, J, __

Answer:
The letters are increasing by 3 positions in the alphabet:
A → D → G → J → M

So, the missing letter is M.


Example 43: Fibonacci-like Sequence

Question:
What is the missing number?
1, 1, 2, 3, 5, __, 21

Answer:
This is a Fibonacci sequence where each number is the sum of the two previous numbers:
1 + 1 = 2
1 + 2 = 3
2 + 3 = 5
3 + 5 = 8
So, the missing number is 8.


Example 44: Odd Number Pattern

Question:
What is the missing number?
3, 5, 7, 9, __, 15

Answer:
The pattern follows consecutive odd numbers, so the missing number is 11.


Example 45: Series with Subtraction

Question:
What is the missing number?
15, 10, 5, __, -5

Answer:
The numbers decrease by 5 each time, so the missing number is 0.


Example 46: Number Sequence with Dividing and Multiplying

Question:
What completes the sequence?
3, 6, 12, 24, __

Answer:
The numbers are multiplying by 2 each time:
3 × 2 = 6
6 × 2 = 12
12 × 2 = 24
24 × 2 = 48
So, the missing number is 48.


Example 47: Alternating Addition and Subtraction

Question:
What is the missing number?
5, 10, 5, 15, __

Answer:
The sequence alternates between adding 5 and subtracting 5:
5 + 5 = 10
10 – 5 = 5
5 + 10 = 15
15 – 5 = 10
So, the missing number is 10.


Example 48: Sequence of Squares

Question:
What completes the sequence?
1, 4, 9, 16, __

Answer:
The numbers are perfect squares:
1² = 1
2² = 4
3² = 9
4² = 16
So, the next square is 25 (5²).


Example 49: Series with Odd Numbered Multiplication

Question:
Find the missing number in the series:
1, 3, 9, 27, __

Answer:
The numbers are multiplied by 3 each time:
1 × 3 = 3
3 × 3 = 9
9 × 3 = 27
27 × 3 = 81
So, the missing number is 81.


Example 50: Letter Pattern

Question:
What letter completes the sequence?
A, B, D, E, G, __

Answer:
The letters are skipping one letter between each pair:
A → B → (skip C) → D → E → (skip F) → G
So, the next letter is H.

Example 51: Alternating Addition and Multiplication

Question:
What is the missing number in the sequence?
2, 6, 4, 12, 10, __

Answer:
The pattern alternates between adding 4 and multiplying by 2:
2 + 4 = 6
6 × 2 = 12
12 – 2 = 10
10 × 2 = 20
So, the missing number is 20.


Example 52: Reverse Counting Pattern

Question:
What is the missing number?
30, 25, 20, 15, __

Answer:
The numbers decrease by 5 each time, so the next number is 10.


Example 53: Subtraction Pattern

Question:
What completes the series?
50, 45, 40, 35, __

Answer:
The numbers decrease by 5 each time, so the next number is 30.


Example 54: Prime Number Pattern

Question:
What is the missing number in the sequence?
2, 3, 5, 7, __

Answer:
The numbers are consecutive prime numbers, so the next number is 11.


Example 55: Number Sequence with Squares

Question:
What is the missing number in the sequence?
1, 4, 9, 16, __, 36

Answer:
The numbers are perfect squares:
1² = 1
2² = 4
3² = 9
4² = 16
5² = 25
So, the missing number is 25.


Example 56: Doubling Pattern with Addition

Question:
What completes the sequence?
1, 3, 6, 12, __

Answer:
Each number is doubled and then added 1:
1 × 2 + 1 = 3
3 × 2 + 1 = 6
6 × 2 + 1 = 12
12 × 2 + 1 = 25
So, the missing number is 25.


Example 57: Letter Sequence with Skips

Question:
What letter completes the sequence?
A, C, E, G, __

Answer:
The letters are separated by 2 positions in the alphabet:
A → C → E → G → I

So, the missing letter is I.


Example 58: Arithmetic Progression

Question:
What is the missing number?
3, 6, 9, 12, __

Answer:
The numbers increase by 3 each time, so the missing number is 15.


Example 59: Mixed Addition and Multiplication

Question:
What number completes the sequence?
1, 4, 12, 48, __

Answer:
The pattern alternates between multiplying by 4 and adding 1:
1 × 4 = 4
4 × 3 = 12
12 × 4 = 48
48 × 3 = 144
So, the missing number is 144.


Example 60: Alternating Odd and Even Sequence

Question:
Find the missing number in the sequence:
1, 2, 3, 4, __

Answer:
The sequence alternates between odd and even numbers, so the next number is 5.


Example 61: Cube Number Pattern

Question:
What completes the sequence?
1, 8, 27, __, 125

Answer:
The numbers are cubes of natural numbers:
1³ = 1
2³ = 8
3³ = 27
4³ = 64
So, the missing number is 64.


Example 62: Pattern with Addition and Subtraction

Question:
What is the missing number?
5, 10, 5, 15, 10, __

Answer:
The pattern alternates between adding 5 and subtracting 5:
5 + 5 = 10
10 – 5 = 5
5 + 10 = 15
15 – 5 = 10
So, the missing number is 10.


Example 63: Exponential Growth Pattern

Question:
What number completes the sequence?
2, 4, 16, 256, __

Answer:
Each number is raised to the power of 2:
2² = 4
4² = 16
16² = 256
256² = 65536
So, the missing number is 65536.


Example 64: Alternating Sequence of Even and Odd Numbers

Question:
What number completes the series?
2, 1, 4, 3, 6, __

Answer:
The even numbers increase by 2 and the odd numbers increase by 1:
2, 4, 6 (even)
1, 3 (odd)
The missing number is 5.


Example 65: Negative and Positive Number Pattern

Question:
What completes the sequence?
-1, 2, -3, 4, -5, __

Answer:
The pattern alternates between negative and positive numbers:
-1, 2, -3, 4, -5, 6

So, the missing number is 6.


Example 66: Fibonacci-like Sequence with Addition

Question:
What is the missing number?
1, 1, 2, 3, 5, __

Answer:
Each number is the sum of the two previous numbers:
1 + 1 = 2
1 + 2 = 3
2 + 3 = 5
3 + 5 = 8
So, the missing number is 8.


Example 67: Adding and Subtracting Pattern

Question:
What is the missing number in the sequence?
2, 4, 7, 11, __

Answer:
The numbers are increasing by 2, 3, and 4 respectively:
2 + 2 = 4
4 + 3 = 7
7 + 4 = 11
11 + 5 = 16
So, the missing number is 16.


Example 68: Letter and Number Sequence

Question:
What completes the sequence?
A1, B2, C3, D4, __

Answer:
The letters are in order, and the numbers follow consecutively. So, the next term is E5.


Example 69: Simple Arithmetic Progression

Question:
What is the missing number?
8, 13, 18, 23, __

Answer:
The numbers are increasing by 5 each time, so the missing number is 28.


Example 70: Mixed Pattern of Multiplication and Addition

Question:
Find the missing number:
2, 6, 12, 20, __

Answer:
The pattern is as follows:
2 × 3 = 6
6 × 2 = 12
12 × 1.5 = 20
20 × 1 = 20
So, the missing number is 30.

Example 71: Multiplying and Adding Pattern

Question:
What completes the sequence?
2, 5, 10, 17, __

Answer:
The pattern is:
2 + 3 = 5
5 + 5 = 10
10 + 7 = 17
17 + 9 = 26
So, the missing number is 26.


Example 72: Alternating Odd and Even Numbers

Question:
What is the missing number in the sequence?
3, 8, 5, 10, 7, __

Answer:
The pattern alternates between odd numbers (3, 5, 7) and even numbers (8, 10). The next even number is 12.


Example 73: Cubes of Numbers

Question:
What is the missing number in the sequence?
1, 8, 27, 64, __

Answer:
The numbers are cubes of integers:
1³ = 1
2³ = 8
3³ = 27
4³ = 64
The next cube is 125 (5³).
So, the missing number is 125.


Example 74: Adding 1, 2, 3, 4, etc.

Question:
Find the missing number in the sequence:
1, 3, 6, 10, __

Answer:
The pattern is that each number adds the next integer (1, 2, 3, 4):
1 + 2 = 3
3 + 3 = 6
6 + 4 = 10
10 + 5 = 15
So, the missing number is 15.


Example 75: Arithmetic Sequence with Negative Numbers

Question:
What number completes the sequence?
-1, -4, -7, -10, __

Answer:
The numbers decrease by 3 each time, so the next number is -13.

Also Read: Verbal Reasoning question on letter series


Example 76: Fibonacci Sequence

Question:
What is the missing number in the sequence?
1, 1, 2, 3, 5, __

Answer:
The Fibonacci sequence is formed by adding the previous two numbers:
1 + 1 = 2
1 + 2 = 3
2 + 3 = 5
3 + 5 = 8
So, the missing number is 8.


Example 77: Sequence of Even Numbers

Question:
Find the missing number:
6, 12, 18, __, 30

Answer:
The numbers increase by 6 each time, so the missing number is 24.


Example 78: Subtracting 2 and Adding 5

Question:
What number completes the sequence?
10, 8, 13, 11, __

Answer:
The pattern alternates between subtracting 2 and adding 5:
10 – 2 = 8
8 + 5 = 13
13 – 2 = 11
11 + 5 = 16
So, the missing number is 16.


Example 79: Sequence with Multiplication

Question:
What completes the sequence?
2, 4, 8, 16, __

Answer:
The numbers are doubling each time:
2 × 2 = 4
4 × 2 = 8
8 × 2 = 16
16 × 2 = 32
So, the missing number is 32.


Example 80: Prime Number Pattern

Question:
What is the missing number in the sequence?
2, 3, 5, 7, 11, __

Answer:
The numbers are consecutive prime numbers. The next prime number after 11 is 13.


Example 81: Letter Pattern with Alphabet

Question:
What letter completes the sequence?
A, C, E, G, __

Answer:
The letters are increasing by 2 positions in the alphabet:
A → C → E → G → I

So, the missing letter is I.


Example 82: Alternating Pattern with Addition

Question:
What number completes the sequence?
10, 13, 11, 14, __

Answer:
The pattern alternates between adding 3 and subtracting 2:
10 + 3 = 13
13 – 2 = 11
11 + 3 = 14
14 – 2 = 12
So, the missing number is 12.


Example 83: Powers of 2 Pattern

Question:
Find the missing number:
1, 2, 4, 8, __

Answer:
The numbers are powers of 2:
2⁰ = 1
2¹ = 2
2² = 4
2³ = 8
2⁴ = 16
So, the missing number is 16.


Example 84: Addition and Multiplication Pattern

Question:
What is the missing number in the sequence?
1, 2, 4, 12, __

Answer:
The pattern is multiplying by 2 and then adding 1:
1 × 2 = 2
2 × 2 = 4
4 × 3 = 12
12 × 2 = 24
So, the missing number is 24.


Example 85: Alternating Series with Addition and Subtraction

Question:
What completes the series?
5, 10, 7, 14, __

Answer:
The pattern alternates between adding 5 and subtracting 3:
5 + 5 = 10
10 – 3 = 7
7 + 7 = 14
14 – 3 = 11
So, the missing number is 11.


Example 86: Decreasing Sequence by Subtraction

Question:
What number completes the series?
30, 25, 20, 15, __

Answer:
The numbers are decreasing by 5 each time, so the missing number is 10.


Example 87: Sequence with Odd Numbers

Question:
What is the missing number?
1, 5, 9, 13, __

Answer:
The pattern increases by 4 each time, so the missing number is 17.


Example 88: Adding Increasing Numbers

Question:
What is the missing number in the sequence?
1, 3, 6, 10, __

Answer:
The sequence adds 2, 3, 4, etc.:
1 + 2 = 3
3 + 3 = 6
6 + 4 = 10
10 + 5 = 15
So, the missing number is 15.


Example 89: Sequence with Multiplication and Addition

Question:
What completes the sequence?
2, 4, 10, 28, __

Answer:
The pattern is:
2 × 2 = 4
4 × 3 = 12
12 + 10 = 28
28 × 2 = 56
So, the missing number is 56.


Example 90: Number Series with Multiplication and Subtraction

Question:
What completes the sequence?
1, 3, 7, 15, __

Answer:
The pattern follows:
1 × 2 + 1 = 3
3 × 2 + 1 = 7
7 × 2 + 1 = 15
15 × 2 + 1 = 31
So, the missing number is 31.

Example 91: Multiplying and Adding Pattern

Question:
What completes the sequence?
1, 3, 7, 15, __

Answer:
The pattern is multiplying by 2 and adding 1:
1 × 2 + 1 = 3
3 × 2 + 1 = 7
7 × 2 + 1 = 15
15 × 2 + 1 = 31
So, the missing number is 31.


Example 92: Alternating Number Sequence

Question:
Find the missing number in the sequence:
5, 10, 7, 14, __

Answer:
The pattern alternates between adding 5 and subtracting 3:
5 + 5 = 10
10 – 3 = 7
7 + 7 = 14
14 – 3 = 11
So, the missing number is 11.


Example 93: Powers of 3 Pattern

Question:
What completes the sequence?
1, 3, 9, 27, __

Answer:
The numbers are powers of 3:
3⁰ = 1
3¹ = 3
3² = 9
3³ = 27
3⁴ = 81
So, the missing number is 81.


Example 94: Simple Arithmetic Progression

Question:
What is the missing number in the sequence?
100, 90, 80, 70, __

Answer:
The numbers decrease by 10 each time, so the missing number is 60.


Example 95: Subtracting Odd Numbers

Question:
Find the missing number:
50, 45, 40, 35, __

Answer:
The numbers decrease by 5 each time, so the missing number is 30.


Example 96: Multiplication by Increasing Number

Question:
What number completes the sequence?
2, 6, 18, 54, __

Answer:
Each number is multiplied by 3:
2 × 3 = 6
6 × 3 = 18
18 × 3 = 54
54 × 3 = 162
So, the missing number is 162.


Example 97: Sequence of Square Numbers

Question:
What is the missing number in the sequence?
1, 4, 9, 16, __

Answer:
The numbers are squares of integers:
1² = 1
2² = 4
3² = 9
4² = 16
5² = 25
So, the missing number is 25.


Example 98: Alternating Addition and Subtraction

Question:
What completes the sequence?
1, 3, 2, 4, 3, __

Answer:
The pattern alternates between adding 2 and subtracting 1:
1 + 2 = 3
3 – 1 = 2
2 + 2 = 4
4 – 1 = 3
3 + 2 = 5
So, the missing number is 5.

Example 99: Sequence with Squares of Numbers

Question:
What is the missing number in the sequence?
1, 4, 9, 16, 25, __

Answer:
The numbers are perfect squares:
1² = 1
2² = 4
3² = 9
4² = 16
5² = 25
The next square is 6² = 36.
So, the missing number is 36.

Example 100: Decreasing Sequence with Division

Question:
What is the missing number?
100, 50, 25, 12.5, __

Answer:
The pattern involves dividing by 2 each time:
100 ÷ 2 = 50
50 ÷ 2 = 25
25 ÷ 2 = 12.5
12.5 ÷ 2 = 6.25
So, the missing number is 6.25.

Example 101: Fibonacci-like Sequence

Question:
What is the missing number in the sequence?
1, 2, 3, 5, 8, __

Answer:
The numbers are part of the Fibonacci sequence, where each number is the sum of the two preceding ones:
1 + 2 = 3
2 + 3 = 5
3 + 5 = 8
5 + 8 = 13
So, the missing number is 13.


Example 102: Arithmetic Sequence with Negative Numbers

Question:
What number completes the series?
-2, 3, 8, 13, __

Answer:
The pattern increases by 5 each time:
-2 + 5 = 3
3 + 5 = 8
8 + 5 = 13
13 + 5 = 18
So, the missing number is 18.


Example 103: Pattern Involving Both Addition and Multiplication

Question:
What is the missing number in the sequence?
2, 6, 14, 30, __

Answer:
The pattern alternates between adding 4 and multiplying by 2:
2 + 4 = 6
6 × 2 = 12
12 + 4 = 14
14 × 2 = 30
So, the missing number is 30.


Example 104: Number Pattern with Increasing Additions

Question:
What completes the sequence?
1, 4, 9, 16, __

Answer:
The pattern involves the squares of consecutive numbers:
1² = 1
2² = 4
3² = 9
4² = 16
The next square is 25 (5²).
So, the missing number is 25.

Example 105: Adding Consecutive Odd Numbers

Question:
What is the missing number in the sequence?
1, 4, 9, 16, __

Answer:
The numbers are perfect squares:
1 + 3 = 4
4 + 5 = 9
9 + 7 = 16
16 + 9 = 25
So, the missing number is 25.


Example 106: Subtracting Powers of 2

Question:
What completes the sequence?
100, 96, 88, 72, __

Answer:
The pattern is subtracting powers of 2:
100 – 4 = 96
96 – 8 = 88
88 – 16 = 72
72 – 32 = 40
So, the missing number is 40.

Example 111: Adding Odd Numbers

Question:
What completes the sequence?
1, 4, 9, 16, __

Answer:
The pattern involves adding consecutive odd numbers:
1 + 3 = 4
4 + 5 = 9
9 + 7 = 16
16 + 9 = 25
So, the missing number is 25.

Example 108: Sequence with Multiplication and Addition

Question:
What is the missing number?
3, 6, 18, 54, __

Answer:
The pattern alternates between multiplying by 2 and adding 3:
3 × 2 = 6
6 × 3 = 18
18 × 3 = 54
54 × 2 = 108
So, the missing number is 108.


Example 109: Alternating Addition and Multiplication

Question:
What is the missing number in the sequence?
5, 10, 15, 30, __

Answer:
The pattern alternates between adding 5 and multiplying by 2:
5 + 5 = 10
10 + 5 = 15
15 × 2 = 30
30 + 5 = 35
So, the missing number is 35.


Example 110: Alternating Addition and Division

Question:
What is the missing number in the sequence?
5, 10, 20, 40, __

Answer:
The pattern alternates between adding 5 and multiplying by 2:
5 + 5 = 10
10 × 2 = 20
20 × 2 = 40
40 × 2 = 80
So, the missing number is 80.

xample 111: Sequence with Dividing by 2

Question:
What is the missing number in the sequence?
256, 128, 64, 32, __

Answer:
The pattern involves dividing by 2:
256 ÷ 2 = 128
128 ÷ 2 = 64
64 ÷ 2 = 32
32 ÷ 2 = 16
So, the missing number is 16.


Example 112: Adding Consecutive Even Numbers

Question:
What number completes the sequence?
2, 6, 12, 20, __

Answer:
The pattern is adding consecutive even numbers:
2 + 4 = 6
6 + 6 = 12
12 + 8 = 20
20 + 10 = 30
So, the missing number is 30.


Example 113: Sequence with Increasing Powers of 2

Question:
What is the missing number in the sequence?
2, 4, 16, 256, __

Answer:
The numbers are increasing powers of 2:
2² = 4
2⁴ = 16
2⁸ = 256
The next power is 2¹⁶ = 65536.
So, the missing number is 65536.


Example 114: Adding Odd Numbers

Question:
What completes the sequence?
1, 4, 9, 16, __

Answer:
The numbers are the result of adding consecutive odd numbers to the previous number:
1 + 3 = 4
4 + 5 = 9
9 + 7 = 16
16 + 9 = 25
So, the missing number is 25.


Example 115: Decreasing Powers of 2

Question:
What is the missing number?
128, 64, 32, 16, __

Answer:
The numbers are decreasing powers of 2:
2⁷ = 128
2⁶ = 64
2⁵ = 32
2⁴ = 16
The next power is 2³ = 8.
So, the missing number is 8.


Example 116: Multiplication Pattern

Question:
What completes the sequence?
1, 2, 6, 24, __

Answer:
The pattern involves multiplying by the next integer:
1 × 2 = 2
2 × 3 = 6
6 × 4 = 24
24 × 5 = 120
So, the missing number is 120.


Example 117: Sequence of Prime Numbers

Question:
What is the missing number in the sequence?
2, 3, 5, 7, 11, __

Answer:
The numbers are prime numbers:
The next prime number after 11 is 13.
So, the missing number is 13.


Example 118: Arithmetic Sequence with Addition

Question:
What is the missing number?
10, 15, 20, 25, __

Answer:
The numbers increase by 5 each time, so the missing number is 30.


Example 119: Alternating Addition and Multiplication

Question:
What completes the sequence?
3, 9, 18, 36, __

Answer:
The pattern alternates between adding 6 and multiplying by 2:
3 + 6 = 9
9 × 2 = 18
18 × 2 = 36
36 + 6 = 42
So, the missing number is 42.


Example 120: Fibonacci-like Pattern

Question:
What completes the sequence?
1, 1, 2, 3, 5, __

Answer:
The pattern is similar to the Fibonacci sequence:
1 + 1 = 2
1 + 2 = 3
2 + 3 = 5
3 + 5 = 8
So, the missing number is 8.


Example 121: Dividing by 3

Question:
What completes the sequence?
81, 27, 9, 3, __

Answer:
The pattern involves dividing by 3:
81 ÷ 3 = 27
27 ÷ 3 = 9
9 ÷ 3 = 3
3 ÷ 3 = 1
So, the missing number is 1.


Example 122: Multiplying by 4

Question:
What is the missing number?
1, 4, 16, 64, __

Answer:
The pattern involves multiplying by 4:
1 × 4 = 4
4 × 4 = 16
16 × 4 = 64
64 × 4 = 256
So, the missing number is 256.


Example 123: Adding Consecutive Numbers

Question:
What completes the sequence?
1, 3, 6, 10, __

Answer:
The pattern involves adding consecutive numbers (1, 2, 3, 4, etc.):
1 + 2 = 3
3 + 3 = 6
6 + 4 = 10
10 + 5 = 15
So, the missing number is 15.

Example 124: Sum of Previous Two Numbers

Question:
What is the missing number in the sequence?
1, 2, 3, 5, 8, __

Answer:
The numbers follow the Fibonacci pattern where each number is the sum of the two preceding ones:
1 + 2 = 3
2 + 3 = 5
3 + 5 = 8
5 + 8 = 13
So, the missing number is 13.

Example 125: Exponentiation Pattern

Question:
What completes the sequence?
1, 2, 4, 16, __

Answer:
The pattern follows powers of 2:
2⁰ = 1
2¹ = 2
2² = 4
2⁴ = 16
The next power of 2 is 2³ = 8.
So, the missing number is 8.

Example 126: Doubling and Subtracting

Question:
What completes the sequence?
2, 4, 7, 14, __

Answer:
The pattern alternates between doubling and adding 3:
2 × 2 = 4
4 + 3 = 7
7 × 2 = 14
14 + 3 = 17
So, the missing number is 17.


Example 127: Multiplying and Adding

Question:
What completes the sequence?
2, 6, 12, 24, __

Answer:
The pattern alternates between multiplying by 2 and adding 2:
2 × 3 = 6
6 × 2 = 12
12 × 2 = 24
24 × 2 = 48
So, the missing number is 48.


Example 128: Adding Consecutive Numbers

Question:
What completes the sequence?
1, 2, 4, 7, __

Answer:
The pattern involves adding consecutive numbers (1, 2, 3, 4):
1 + 1 = 2
2 + 2 = 4
4 + 3 = 7
7 + 4 = 11
So, the missing number is 11.


Example 129: Powers of 2 with Subtraction

Question:
What is the missing number?
1, 2, 4, 8, __

Answer:
The pattern follows powers of 2:
2⁰ = 1
2¹ = 2
2² = 4
2³ = 8
The next power of 2 is 16 (2⁴).
So, the missing number is 16.


Example 130: Sequence with Addition and Division

Question:
What completes the sequence?
5, 10, 20, 15, __

Answer:
The pattern alternates between adding 5 and dividing by 2:
5 + 5 = 10
10 × 2 = 20
20 ÷ 2 = 10
10 + 5 = 15
So, the missing number is 15.

Example 131: Doubling Sequence

Question:
What completes the sequence?
5, 10, 20, 40, __

Answer:
The pattern involves doubling the previous number:
5 × 2 = 10
10 × 2 = 20
20 × 2 = 40
40 × 2 = 80
So, the missing number is 80.


Example 132: Decreasing Sequence by Subtraction

Question:
What completes the sequence?
100, 90, 80, 70, __

Answer:
The pattern involves subtracting 10 each time:
100 – 10 = 90
90 – 10 = 80
80 – 10 = 70
70 – 10 = 60
So, the missing number is 60.


Example 133: Alternating Multiplication

Question:
What is the missing number?
2, 4, 8, 16, __

Answer:
The numbers are multiplying by 2 each time:
2 × 2 = 4
4 × 2 = 8
8 × 2 = 16
16 × 2 = 32
So, the missing number is 32.


Example 134: Adding and Subtracting

Question:
What completes the sequence?
1, 3, 2, 4, __

Answer:
The pattern alternates between adding 2 and subtracting 1:
1 + 2 = 3
3 – 1 = 2
2 + 2 = 4
4 – 1 = 3
So, the missing number is 3.


Example 135: Addition of Consecutive Integers

Question:
What completes the sequence?
1, 4, 9, 16, __

Answer:
The pattern involves adding consecutive integers:
1 + 3 = 4
4 + 5 = 9
9 + 7 = 16
16 + 9 = 25
So, the missing number is 25.


Example 136: Powers of 3

Question:
What completes the sequence?
1, 3, 9, 27, __

Answer:
The numbers are powers of 3:
3⁰ = 1
3¹ = 3
3² = 9
3³ = 27
The next power of 3 is 3⁴ = 81.
So, the missing number is 81.


Example 137: Sequence with Adding and Multiplying

Question:
What is the missing number?
2, 6, 12, 24, __

Answer:
The pattern alternates between multiplying by 2 and adding 2:
2 × 3 = 6
6 × 2 = 12
12 × 2 = 24
24 × 2 = 48
So, the missing number is 48.


Example 138: Exponentiation Sequence

Question:
What completes the sequence?
1, 2, 4, 16, __

Answer:
The pattern follows powers of 2:
2⁰ = 1
2¹ = 2
2² = 4
2⁴ = 16
The next power of 2 is 2³ = 8.
So, the missing number is 8.


Example 139: Increasing Sequence by Adding 3

Question:
What completes the sequence?
3, 6, 9, 12, __

Answer:
The numbers are increasing by 3 each time, so the missing number is 15.


Example 140: Powers of 10 Sequence

Question:
What completes the sequence?
1, 10, 100, 1000, __

Answer:
The numbers are powers of 10:
10⁰ = 1
10¹ = 10
10² = 100
10³ = 1000
The next power of 10 is 10⁴ = 10000.
So, the missing number is 10000.


Example 141: Sequence with Arithmetic Progression

Question:
What completes the sequence?
11, 21, 31, 41, __

Answer:
The numbers are increasing by 10 each time, so the missing number is 51.


Example 142: Dividing and Subtracting

Question:
What is the missing number?
128, 64, 32, 16, __

Answer:
The numbers are halving each time:
128 ÷ 2 = 64
64 ÷ 2 = 32
32 ÷ 2 = 16
16 ÷ 2 = 8
So, the missing number is 8.


Example 143: Adding Multiples of 3

Question:
What completes the sequence?
3, 6, 12, 21, __

Answer:
The pattern is adding consecutive multiples of 3:
3 + 3 = 6
6 + 6 = 12
12 + 9 = 21
21 + 12 = 33
So, the missing number is 33.


Example 144: Adding Powers of 2

Question:
What completes the sequence?
1, 3, 7, 15, __

Answer:
The pattern involves adding powers of 2:
1 + 2 = 3
3 + 4 = 7
7 + 8 = 15
15 + 16 = 31
So, the missing number is 31.


Example 145: Increasing Sequence with Addition

Question:
What completes the sequence?
2, 4, 8, 12, __

Answer:
The numbers are increasing by 4 each time, so the missing number is 16.


Example 146: Adding Powers of 3

Question:
What is the missing number?
1, 4, 13, 40, __

Answer:
The pattern involves adding powers of 3:
1 + 3 = 4
4 + 9 = 13
13 + 27 = 40
40 + 81 = 121
So, the missing number is 121.


Example 147: Doubling and Adding

Question:
What completes the sequence?
1, 3, 6, 12, __

Answer:
The pattern involves doubling and adding 1:
1 × 2 = 2 + 1 = 3
3 × 2 = 6 + 1 = 6
6 × 2 = 12 + 1 = 12
12 × 2 = 24 + 1 = 25
So, the missing number is 25.


Example 148: Subtracting Odd Numbers

Question:
What completes the sequence?
15, 12, 8, 3, __

Answer:
The pattern involves subtracting consecutive odd numbers:
15 – 3 = 12
12 – 4 = 8
8 – 5 = 3
3 – 6 = -3
So, the missing number is -3.


Example 149: Adding Multiples of 2

Question:
What is the missing number in the sequence?
1, 3, 7, 15, __

Answer:
The pattern is adding multiples of 2:
1 + 2 = 3
3 + 4 = 7
7 + 8 = 15
15 + 16 = 31
So, the missing number is 31.


Example 150: Alternating Multiplication and Addition

Question:
What is the missing number?
5, 10, 20, 40, __

Answer:
The pattern alternates between multiplying by 2 and adding 5:
5 × 2 = 10
10 + 10 = 20
20 × 2 = 40
40 + 20 = 60
So, the missing number is 60.

Please join discussion on Facebook about world facts and its secret.